Türkçe
Türkçe Konuşma ve Konuşmacı Tanımaya Yönelik Veri Tabanı Örnekleminin Oluşturulması (Tez Çalışması)

 

 

ÖZET

 

Türkçe Konuşma ve Konuşmacı Tanımaya Yönelik Veri Tabanı Örnekleminin Oluşturulması

 

Levent GÜNER (M.Sc.)

 

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte Adli Bilimde, insan sesi yoluyla işlenen suçların ortaya çıkartılabilmesi için bilimsel metotlar kullanılmaya başlanmıştır. Dünyadaki bu gelişmeler Türkiye’ye de yansımış ve bir çok bilim adamı ses tanıma ve ses onaylama gibi ses işleme konusunda araştırmalara başlamıştır. Bu araştırmaların büyük çoğunluğu yabancı dilde hazırlanmış veri tabanları üzerinde yapılmaktadır. Bu çalışma sonucunda hazırlanan Türkçe veri tabanı örneklemiyle bu alanda ihtiyaç duyulan bir veri tabanı standardının belirlenmesine çalışılmıştır.

 

Veri tabanı örnekleminin hazırlanmasında bir çok veri tabanı incelenmiş ve bunların arasından COCOSDA (Coordinating Committee for Speech Database Assessment) adı verilen bir komite tarafından önerilen ve POLYPHONE adı verilen veri tabanı hazırlama standartları kullanılmıştır.

 

Veri tabanı örneklemi, telefon hatları üzerinden birer hafta arayla 55 denekten alınmıştır. Ses kayıtları telefon hattına bağlanan bir teyp aracılığıyla yapılmış ve bu kayıt daha sonra bilgisayar ortamında işlenerek 8 kHz'de örneklenmiş, 8 bit'de nicemlenerek x.wav formatında CD-ROM'a yazılmıştır.

 

Sonuç olarak, değişik cinsiyet, lehçe ve yaş gruplarından toplanan bu veri tabanı örneklemi Türkçe konuşma ve konuşmacı tanımaya yönelik hazırlanacak ses algoritmalarının denenmesinde ve geliştirilmesinde kullanılabilecektir. Veri tabanı örnekleminin ne kadar başarılı olduğunun, çeşitli ses tabanlı algoritmalar geliştiren bilimsel kuruluşlarca belirlenebileceği sonucuna varılmıştır.

 

Anahtar Sözcükler : Konuşma ve konuşmacı tanıma, ses algoritması, POLYPHONE standardı.

 

 

NOT : Bu makalenin her türlü yayın hakkı Levent Güner'e ait olup, kaynak gösterilmek suretiyle alıntı yapılabilir. Müellifin izni olmadan başka bir yerde yayınlanamaz.

-27/02/2021 Gün Ortalama:22  Bugün14 ziyaret var  Sitede 1 Kişi var  IP:3.232.129.123